SU ARITMA CİHAZI ÇALIŞMA PRENSİBİ

Ters ozmos özelliği, günümüz su arıtma cihazlarının genel yapısını anlatır. Çok sayıda filtreye sahip olan bu cihazların pek çok modeli mevcuttur. Bununla birlikte genel olarak 5 filtre ile çalışan sistemin aşamaları benzer şekildedir.

  • Ön Filtre

Su arıtma sistemi çalışma prensibi incelendiğinde ilk aşamada ön filtre bulunur. Bu filtrenin işlevi, musluktan alınan su içerisinde bulunan makro boyuttaki yabancı maddeler sudan uzaklaştırılır. Sudan uzaklaştırılan bu yabancı maddeler çamur, pas ve tortu gibi maddelerdir Genellikle bu ön filtre 5 mikron gözenek özelliğine sahiptir ve suyun çok daha berrak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

  • Aktif Karbon Blok Filtre

Yabancı maddelerden ayrıştırılan su, bu aşamada karbon filtreden geçirilerek klor gibi kimyasallardan arındırılır. Böylece sudaki kötü koku ve tat ortadan kaldırılır.

  • 1 Mikron Supun Filtre

Bu filtre sayesinde su içerisinde yer alan küçük partiküller sudan uzaklaştırılır. 1 mikron özelliği ile çok küçük boyuttaki yabancı maddeler dahi, sudan ayrıştırılır.

  • Membran Filtre

Ters ozmos özelliğinin en önemli parçası olarak bilinen membran filtre, tamamıyla yabancı maddelerden ayrıştırılmış olan sudaki zararlı kimyasalları uzaklaştırır. Bu aşamada yararlı olan mineralleri ise koruyarak, insan sağlığı için ideal suyu tedarik eder.

  • Tatlandırıcı Filtre

Son aşama olan tatlandırıcı filtre ise, tamamıyla sağlıklı olan suyun lezzetli olmasını sağlar. Böylece su içme eylemi çok daha keyifli hale gelir.

Bununla birlikte su arıtma cihazlarının en iyi şekilde çalışabilmesi için belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekir. Ayrıca su arıtma cihazı filtreleri konusunda bilgi edinilmeli ve zamanı geldiğinde filtre değişimi yapılmalıdır.

Su Arıtma Cihazının Sağlık Açısından Faydaları

Su arıtma sistemi yaygınlaştıkça su arıtma cihazları sağlıklı mı veya su arıtma cihazları ne kadar sağlıklı gibi birçok soru ile karşı karşıya geliriz. Konuyla ilgili endişelere rağmen, suda bulunabilecek tüm zararlı maddeleri sudan uzaklaştıran bu tür sistemler, insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Öncelikle plastik damacanalardaki gibi kimyasal etkileşim söz konusu değildir. Ayrıca düşük potasyum ve sodyum oranı içerdiği için özellikle yüksek tansiyon hastaları için faydalıdır.

Arıtılmış su emilimi hızlandırır. Bu nedenle böbrek ve bağırsak daha az çalışır. Kan dolaşımı ise çok daha kolay ve hızlı olur. Bu da vücudun çok daha dinç ve canlı olmasını sağlar.

Yorum Yapın